Igrzyska Śmierci by Pati

Jeju ludzie jak mnie tu dawno nie było. Brak weny robi swoje, rly.


Siedemdziesiąte czwarte Igrzyska Głodowe uważam za otwarte, Cato.
Teraz powalczymy na serio.


Znalezione obrazy dla zapytania igrzyska smierci ksiazka

Tytuł:  Igrzyska Śmierci.
Oryginalny tytuł:  The Hunger Games
Autor: Suzanne Collins
Data wydania:   6 maja 2009
Gatunek: literatura młodzieżowa | sci - fi
Liczba stron: 352
Tłumaczenie:  Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

~*~
"Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...
Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!
żródło opisu: lubimyczytac.plMasz tyle uroku, co zdechła dżdżownica.


,,To nie jest książka dla dzieci. To jest powieść dla dojrzałych młodych ludzi, którzy rozumieją, że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości [...]. Takim akcentem witam Was w przyszłości według Suzanne Collins, w której ludzie ubierają się jak Lady Gaga. Jednak multikolorowe ubrania, dziwaczne trendy to część ludności Panem. Większość osób mieszka w dystryktach, w których zazwyczaj panują głodówki i upiorne warunki przetrwalne. Każdy wie, że na lekcjach historii przewija się wiele tematów o jakiś ważnych bitwach. Nie tylko Polska w nich uczestniczyła, ale to na niej się skupiamy. Każda wojna niesie za soba fatalne skutki, tyle w temacie. Nie mam szerokiej wiedzy na ten temat oraz za mało wiem o życiu, dlatego stwierdziłam, że nie będę się dogłębnie wypowiadać. Może za dwadzieścia lat, kto wie? Kiedy Igrzyska Śmierci będę kultową powieścią z czasów gimnazjum.
Trudno mi się do tego przyznać, ale... najpierwobejrzałamfilmapotemprzczytałamksiążkę! Chyba przydałoby się iść do spowiedzi. To czytelniczy grzech przecież! Tak wiem, ale jak teraz oglądam film, to myślę, że nie oddaje takich emocji jak książka, chociaż nie są one zrównane z zerem. Ominiętych zostało wiele wątków,  w tym relacje Katniss i Peeety. Panem zostało świetnie wykreowane, a same igrzyska były doszczętnie pokazane. Obsada była najlepsza, of curse!
Książkę przeczytałam pod koniec 2013 roku. Miałam 12 lat. 12. Kiedy pomyślałam, że Rue jest w takim samym wieku oraz  Prim też to było trochę przerażona. Rue uczestniczyła w igrzyskach. Doszła bardzo daleko. Zastanawiałam się jak by to było ze mną...Eh, lepiej w sumie nie mówić.
Plusem jest narracja pierwszoosobowa. Każde wydarzenie jest opisane z punktu widzenia głównej bohaterki. Razem z nią jedziemy na igrzyska, przeżywamy je i wygrywamy. Czujemy jej wszystkie emocje, raz pozytywne raz negatywne. Środki stylistyczne robią swoje w precyzyjnych opisach i dialogach, bo czytelnik jest naprawdę pochłonięty lekturą. Chociaż czuję pewien niedosyt. Znam przebieg całych igrzysk z punktu widzenia Kotny. Jak to wszystko wyglądało w głowie Peety? Jaki ślad w głowie zostawiły na nim igrzyska? Naprawdę chętnie bym się dowiedziała.
Pozdowionka dla Haymitch'a. Jeju ludzie, to jest tak genialnie wykreowana postać. Gdziekolwiek by się nie pojawił, podnosił wszystkich na duchu. Znaczy na swój sposób, bo tak naprawdę wszystkich irytował. Ja go uwielbiam, strasznie mnie intryguje. Tak samo Peeta, o czym myśli, jakie rzeczy nim kierują, także chciałabym się dowiedzieć, bo jest to to uroczy chłopak, wytrwały w swoich uczuciach. Effie rozwala system po całości, jest tak mega pozytywną osobą, uparcie dążącą do celu -podobna do mnie, tylko, że jestem leniwa:). Oczywiście Katniss, the girl on fire! Długo by o niej opowiadać. Myślę, że wystarczy, iż bardzo ją podziwiam.


Ponieważ... ona tu ze mną przyjechała.

10/10

5 komentarzy:

 1. Nie jestem jakoś nastawiona do Igrzysk Śmierci. Na razie za nie podziękuję, ale może w późniejszym czasie po nie sięgnę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Igrzyska! Jedna z najlepszych trylogii, jakie czytałam <3

  OdpowiedzUsuń
 3. kultowa książka z czasów gimnazjum? masz rację :) film nie był najgorszy, ale na drugiej części zasypiałam. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to kultowa książka z czasów gimnazjum, bo też w tym okresie ją przeczytałam i do tego zmusiliśmy naszego polonistę, by przez nią przebrnął (i nawet mu się podobało!). Uwielbiam Igrzyska, ale według mnie pierwsza część jest lepsza od drugiej, a już zdecydowanie lepsza od trzeciej. Uwielbiam.
  I to wstyd znikać na tak długo!

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie ta książka to kompletna i ponowna porażka tej autorki. Nie przeczytałam jej nawet do połowy :(

  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2015/11/mockingjay-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.